Головна > Країни > Тури по Україні > Київ
Давай знайомитись із Києвом!
Ми прогуляємось старовинними Золотими воротами, затишними парками, а ще побачимо сучасні місця, як-от скляний міст чи PinchukArtCentre. На тебе чекають цікаві факти, легенди і трохи секретів, які ти точно захочеш розповісти друзям. Ну що, готовий побачити Київ таким, яким ти його ще не знав? Пішли!
Південний вокзалМаршрут Києвом логічно почати з Південного вокзалу. Але, знаєш, він "Південний" не тому, що на півдні міста, а тому, що трохи південніше Центрального. Така собі вокзальна географія! А Центральний — це вже старший брат, якому майже сто років. І той легендарний годинник на фасаді, один із символів Києва, теж ровесник самого вокзалу. Тільки можна уявити, скільки людей за цим годинником поїзди ловили!
Київський національний університетУніверситет Шевченка — це не просто червона прикраса Києва, а й цілий світ загадок і легенд! Тільки стосовно кольору будівлі є чимало версій, проте ми не будемо вдаватись в здогадки. Але от фоткатись біля університету можна цілий рік, бо виглядає він шикарно за будь-якої погоди. А всередині — і привиди студентів, які «завалили» сесію, і підземний тунель, що нібито веде до Ботсаду (правда чи байка — хто знає?), і старовинна бібліотека з книжками, яких навіть у музеях не знайдеш. Ботсад біля університету — це взагалі топчик: гуляєш, відпочиваєш, а студенти з факультету ботаніки там ще й наукою займаються, тобто висаджують, досліджують, покращують. Ну краса ж, правда?
Парк імені Тараса Шевченка
Далі прямуємо парком Шевченка, де сам Тарас на постаменті дивиться з серйозним виразом обличчя, як місцеві дядьки-інтелектуали в шахи рубаються просто неба. А навколо — статуї й арт-інсталяції, які іноді змінюються, щоб відвідувачам не було нудно. Тож спробуйте знайти серед них арт-інсталяцію “Бабуся класична”, яка за студентською прикметою дарує здані заліки, та зручні дизайнерські лавки, які мають аналоги у Барселоні, Нью-Йорку та Лос-Анджелісі. Ну і, звісно, весь цей двіж із фестивалями, літературними читаннями та кіно під відкритим небом. Одним словом, парк не тільки про Тараса, а й про весь спектр культурного кайфу в Києві!
Музей ХаненківДалі за маршрутом Музей Ханенків, справжній скарб Києва, в якому зібрано мистецтво Західної Європи, Азії та навіть античної Греції! Відкрився він у 1919 році завдяки колекції подружжя Ханенків. Тут є твори з Китаю, Японії, Індії та ще купи країн. А особняк, де все це зберігається, побудований у стильному неоренесансі з еклектичними нотками (щоб це не значило). І, так, у колекції є роботи таких легенд, як Рубенс і Гварді, рідкісна ікона Богоматері Гваделупської, яких у світі можна на пальцях порахувати, і різні тимчасові, але завжди цікаві експозиції. Це місце, куди точно варто зайти!
PinchukArtCentreПропоную зайти в топовий центр сучасного мистецтва прямо в центрі Києва. 3000 квадратних метрів для всього крутого, що тільки може створити сучасний митець. І головне — вхід безкоштовний! Та беріть обов’язково аудіогід, який є українською або англійською мовами, бо цікаво не тільки дивитись, а й дізнаватись — про що це все. До речі, експозиції змінюються, тож можна навідуватись сюди не один раз. І навіть привести закордонних гостей. В центрі також проводять міжнародну премію Future Generation Art Prize для молодих митців, виставки, лекції, майстер-класи, кінопокази та є навіть місце для медитацій. Інтерактив теж на рівні: можна не тільки дивитися на арт-об’єкти, а й взаємодіяти з ними. Тож тут мистецтво нікого не залишить байдужим!
Майдан НезалежностіНаступна наша точка — це справжнє серце Києва, де завжди щось відбувається: то вирішальні для українців революції, то розважальні світлові шоу фонтанів. Тут і Архангел Михаїл, який пильнує місто, і глобус з розміщеними на ньому столицями різних країн, який демонструє зв’язок України з іншими державами. А 60-метрова Берегиня на колоні з калиновою гілкою взагалі стала символом незалежності. Під площею — старовинні підземелля, частина яких захована в ТЦ "Глобус". Одним словом, Майдан — це і символ боротьби, і місце, де Київ показує свій характер!
Хрещатий паркДавайте прогуляємось Хрещатим парком — це така собі легенда київських парків, бо був заснований ще в XIX столітті, та з видом, від якого перехоплює подих. Звідси можна милуватися Дніпром, Трухановим островом і лівим берегом, ніби з обкладинки путівника. А ще вже майже 40 років тут стоїть Арка дружби народів — гігантська металева конструкція у вигляді веселки, яку видно навіть з іншого берега. Але з 2018 року вона отримала «тріщину дружби» — художники й активісти додали її як акцію протесту проти утримання россією політв’язнів. Ну і куди ж без відомого пішохідного мосту, який став топовим місцем для прогулянок і селфі. Це той самий парк, де і душою відпочити можна, і пару фоточок для соцмереж зробити.
Маріїнський паркНаступний — Маріїнський парк — це класика Києва, старий, затишний і дуже фотогенічний. Він розташований біля шикарного Маріїнського палацу в стилі бароко, який додає пейзажу особливого шарму. Тут є романтична Алея закоханих із лавочками та статуями, куди вечорами стікаються всі романтики міста, особливо в теплу пору року. Парк займає майже 9 гектарів і може похвалитися екзотичними деревами, як-от оксамит амурський, канадський бундук і японська софора, але головне — це, звісно, каштани, без яких Київ — не Київ.
Скляний містСкляний міст з’явився всього декілька років тому, але миттєво став зіркою серед містян і туристів. Його головна фішка — скляні панелі в підлозі, через які можна дивитися з висоти вниз. Це трохи додає адреналіну, але панікувати не варто: скло багатошарове і міцне. З мосту відкриваються шикарні краєвиди — ідеально для селфі. А ввечері міст починає сяяти різнокольоровими вогнями, додаючи шарму нічному Києву. Тож обов’язково варто спробувати зробити селфі, стоячі прямо на скляних панелях, ніби зависли над містом!
Володимирська гіркаВолодимирська гірка — це ще одне топове місце для прогулянок у Києві. Тут стоїть той самий пам’ятник князю Володимиру — один із найстаріших символів міста. Якщо хочеш більше драйву, можеш спуститися звідси на канатній дорозі до Подолу й кайфонути від виду з висоти. Ну і як без легенд: кажуть, під гіркою є таємні ходи до Лаври, а вночі можна почути загадкові звуки. Хто знає, може, це князь Володимир перевіряє, як зберігається його спадщина?
Алея художниківДалі прогуляємось Алеєю художників — мистецьким куточком Києва. Тут митці виставляють свої картини, скульптури, прикраси та сувеніри, тож можна не лише подивитися на різноманітні крафтові вироби, а й купити щось унікальне та автентичне. Алея розташована на київських схилах між Андріївським узвозом і Пейзажною алеєю, що робить її ідеальним маршрутом для прогулянки. А види які — справжній рай для фотографів і художників. Деякі митці прямо на місці малюють міські пейзажі, тож можна підглянути за процесом. Ну а якщо просто хочеш відпочити, сідай на лавочку і насолоджуйся атмосферою та краєвидами.
Андріївська церква
Перед вами — Андріївська церква — барокова королева Києва, яка вже понад 250 років стоїть на пагорбі, мов на троні. Цікаво, що вона "мовчазна" — у неї немає дзвіниці та дзвонів. Легенда розповідає, що апостол Андрій передбачив: дзвони Києва будуть чутно і без цього, бо Київ буде благословенним містом. Під церквою замість звичного фундаменту збудували спеціальну систему, яка досі міцно тримає її на схилі. А сходи до храму додають величності й дуже люблять туристи — ідеальне місце для фото! Церква працює як музей, коли там немає богослужінь, і це справжній must-see. За однією з легенд, на місці церкви колись був океан, але апостол Андрій встановив тут хрест, і вода зникла, залишивши лише джерело, яке б’є досі. Ну хіба не магія?
Десятинна церкваВерніше, її руїни. Біля Національного музею історії України, який знаходиться неподалік, тепер є цікава фішка — інформаційний стенд про Десятинну церкву. Тут можна не тільки почитати про неї, а навіть "побачити" в доповненій реальності! Просто скануєш QR-код своїм смартфоном — і ось перед тобою перша кам’яна церква Київської Русі, майже як у середньовічному 3D. А якщо не хочеться читати, можна ввімкнути аудіогід, який усе розкаже. З такими штуками історія стає значно цікавішою! Назва церкви пішла від десятини — частини княжих доходів, яку Володимир виділяв на храм. Архітекторів для цього діла запросили з Візантії, тож церква вийшла візантійським шедевром. На жаль, до наших днів вона не збереглася, але археологи знайшли залишки, включаючи мозаїки, фрески й навіть стародавні гробниці, які дозволяють уявити, якою крутою була ця будівля. Десятинна стала шаблоном для інших церков Київської Русі, тож її вплив досі відчувається в нашій архітектурі.
Пейзажна АлеяПрогулятися Пейзажною алеєю — це наче попасти в такий собі рай для любителів яскравого й незвичайного! Тут повно креативних скульптур, мозаїк і інсталяцій, які роблять це місце одним із найцікавіших у Києві. Я впевнена, що ви знайдете величезного мозаїчного кота, що нагадує Чеширського кота з "Аліси в Країні Чудес" — це ну прям обов’язкове місце для фото з його рота. Сьогодні це місце надихає: художники малюють, фотографи фотографують, музиканти грають — творчість тут на кожному кроці. Проте слід додати, що ця сучасна барвиста алея проходить вздовж стародавніх оборонних валів, які колись захищали місто.
Софійська площаСофійська площа — це справжнє історичне серце Києва, де кожен камінь ніби шепоче про минуле. У центрі стоїть пам’ятник Богдану Хмельницькому, який виглядає так, ніби ось-ось махне шаблею й скаже: «Якщо підступності не буде краю, то доведеться битися». Площа розташована перед Софійським собором, який входить до Світової спадщини ЮНЕСКО, і вражає архітектурою різних епох — від бароко до сучасності. Це місце обожнюють для святкувань, ярмарків і новорічних гулянь, адже саме тут сяє головна ялинка країни. Під час Революції Гідності тут збиралися люди, аби підтримати демократичні зміни в країні. А в давнину площа була перехрестям торгових шляхів, де торгували і оголошували князівські укази. Софійська площа не лише історична, а й дуже фотогенічна, тому її часто вибирають для зйомок фільмів і фотосесій. Справжня гордість Києва!
Золоті воротаЗолоті ворота — це такий собі VIP-вхід до Києва часів князя Ярослава Мудрого. Збудували їх майже тисячу років тому, щоб усім показати: Київ — місто не лише могутнє, а й красиве. Ворота були частиною оборонних укріплень та символізували силу Київської Русі. У XIV столітті вони, як і багато чого в історії, не пережили нападів і впали в руїни. Тільки через 500 років взялися їх відбудовувати і закінчили приблизно сорок років тому, до 1500-річчя Києва. Між іншим, історики вказують на відмінності між старовинними Золотими воротами і сучасною копією і вважають, що якби у давнину вони були збудовані за таким принципом, як їх зобразили під час музейного відновлення, вони б не захистили містян від ворогів. Та тепер це не тільки історична пам'ятка, а й музей. Можна подивитися залишки оригінальної конструкції й трохи відчути себе в добу Київської Русі. А ще біля воріт стоїть бронзовий песик, якого всі труть за ніс — на щастя. Також там часто проходять концерти й фестивалі, бо Київ, як ми сьогодні побачили, дійсно вміє поєднувати історію із сучасністю!